DARBNĪCĀS VĒRTĒ 45

 • Dramaturģijas darbnīcās vērtē* (27.03.17.):

   

  The Handmaiden/Jaunkundze (2016)

  Sinopse: jauna un trūcīga sieviete tiek noalgota strādāt par kalponi bagātai vecmeitai, bet patiesībā iesaistās plānā piekrāpt savu saimnieci. Tiesa, tā ir fikcija.

  Filma ir garlaicīga tāda ziņā, ka nav, par ko piesieties. Uzfilmēts brīnišķīgi, nezūdoša intriga (līdz beigām nav skaidrs kurš kuru, tā teikt, čakarē) un stāsts atklājas kā labam trillerim pienākas – sākumā tiek daudz noklusēts un tikai vēlāk vairums detaļu un epizožu iegūst nozīmi. Dažiem varētu nepatikt garā ekspozīcija, proti, daudz laika veltīts iepazīstinot raksturus un viņu apstākļus. Tomēr tie veidoti teicami, paredzot, ka raksturiem būs jāspēj uzrunāt skatītāju arī tad, kad patiesība izrādīsies pavisam citāda.

  Filma spēj gan nošokēt, gan sasmīdināt, gan pēc noskatīšanās atstāt patīkamu pēcgaršu, jo tās vēstījums – mīlestība uzvar.

  raksturi –  5   

  sižets – 5  

  tēma/stils – 5   

  vēstījums – 5    

   

   

  Moonlight/Mēnessgaisma (2016)

  Sinopse: Filma seko tumšādaina vīrieša pieaugšanai noziedzības un nabadzības plosītā Maiami rajonā.

  Galvenais varonis attēlots trīs dažādos vecumos – agrā bērnībā, pusaudža gados un tad, kad jau pieaudzis – un attiecīgi viņu tēlo trīs dažādi aktieri, kuri izcili mācējuši attēlot nemainīgo personāža ķermeņa valodu un runas īpatnības. Tāpat autoriem izdevies radīt raksturu, kas saprotams visā mums redzamajā laika posmā. Taču filma var atstāt mazuma sajūtu – par maz paša rakstura lēmumu, vairāk apstākļu nolemtība. Galvenajam varonim allaž trūkst kāds, kas saprastu un parūpētos par viņu (māte ir narkomāne un sabiedrība, kurā viņš dzīvo, nav iecietīga pret homoseksuāļiem, kāds ir vīrietis pats), tomēr viņš vairāk spiests uztraukties par savu drošību un statusu. Tikai filmas pēdējās minūtēs varonis saprot, ko grib un var sākt patiešām dzīvot, tomēr tad jau nāk beigu titri.

  raksturi –  4   

  sižets – 4  

  tēma/stils – 5    

  vēstījums – 4    

   

   

   

  seriāls Prisoners’ Wives/Cietumnieku sievas (2012-…)

  Sinopse: Cietumnieku sievu ikdiena

  Seriālu var klasificēt kā kriminālu melodrāmu. Tas neizceļas ar izlieto asiņu daudzumu un neizceļas ar neparedzamību. Tam piemīt viena īpatnība – katra sērija tiek veltīta, lai attīstītu tikai vienu personāžu, un šāda pieeja var nepatikt, jo liek piemirst par citiem personāžiem. Tiesa, raksturi veidoti pietiekami grodi, lai tie iespiestos atmiņā. Teicama un saprotama raksturu un sižeta līniju izejas pozīcijas.

  raksturi –  4  

  sižets – 4  

  tēma/stils – 4   

  vēstījums – pēc divu sēriju noskatīšanās nav nosakāms

   

  *) Tiek vērtētas tikai dramaturģijas kvalitātes, vērtējums vidējais no klātesošo viedokļiem, piecu siržu skalā. Komentāri – sarunas tēzes.