DARBNĪCĀS VĒRTĒ 46

 • Dramaturģijas darbnīcās vērtē* (02.06.17.):

   

   

   

  Ātrie igauņu puiši

  Lai gan filmu var saukt par vieglu komēdiju, tas nemaina, ka tai jāievēro dramaturģiski principi. Dažas epizodes šķita neticamas, piemēram, nav skaidrs, kāpēc galvenie varoņi aizbēg no Padomju Savienības. Viņiem trūkst motivācijas: nav parādīts, ka viņu dzīve komunismā nudien būtu tik slikta. Stāsts balstās uz pieņēmuma, ka tā tam jābūt. Ir arī neizmantoti personāži: tāds ir viena galvenā varoņa tēvs, armijnieks, un KGB darbinieks Zviedrijā, kurš parādās divas reizes, taču tikpat kā neko nedara. Un arī paši galvenie varoņi varēja būt izvērstāki – vairāk apspēlēt to, cik smagi viņiem dzīvot svešumā. Tā vietā ir daudz ainu, kas nevirza ne stāstu, ne attīsta personāžus. Tādas ir ainas, kad igauņu puiši Zviedrijā meklē darbu – te viņi mēģina izveidot popgrupu, te mēģina uzrakstīt savu dzīvesstāstu, te apsver piedalīties porno –, taču šīs ainas, šķiet, iekļautas tikai uzjautrināšanās pēc nevis pašu personāžu akūtas vajadzības dēļ. Dīvaini šķiet, ka viens no galvenajiem varoņiem atklājās tikai beigās, un tas rada jautājumu – kāpēc par viņu nevarēja vairāk pastāstīt agrāk? Visbeidzot, paralēles, kas tiek vilktas ar mūsdienu bēgļu krīzi, likās mulsinošas. Protams, ir svarīgi runāt par aktuālām tēmām, tomēr šoreiz (vai vismaz šajā stāstā) tas neiederējās.

  raksturi –  2,5  

  sižets – 3  

  tēma/stils – 4   

  vēstījums – 1,5   

   

   

   

  Doktors Mārtins

  Britu komēdijseriāls, kas Latvijā maz zināms. Tas atgādina citu seriālu – Doktors Hauss. Galvenais varonis ir ārēji uzpūtīgs un kaitinošs, tomēr izcils savas jomas speciālists. Atšķirība starp abiem seriāliem gan tāda, ka Doktorā Mārtinā viss netiek balstīts uz vienu, bet gan vairākiem personāžiem, tāpēc veidojas vairāki patstāvīgi un unikāli stāsti. Tika noskatītas pirmās divas sērijas, un tās ieliek labu pamatu, lai attīstītu stāstu un personāžus tālāk. Var nepatikt aktierspēle, jo galvenais varonis tēlo pārāk teatrāli. Gala secinājums – šis ir viegli aizmirstams, “ikdienas” seriāls. Iespējams neslikti to izvēlēties kā mierīgu atpūtu pirms gulētiešanas.

  raksturi –  3,5  

  sižets – 3,5  

  tēma/stils – 3,5   

  vēstījums – pēc divu sēriju noskatīšanās nav nosakāms

  *) Tiek vērtētas tikai dramaturģijas kvalitātes, vērtējums vidējais no klātesošo viedokļiem, piecu siržu skalā. Komentāri – sarunas tēzes.