DARBNĪCĀS VĒRTĒ 48

 • Dramaturģijas darbnīcās vērtē* (13.11.17.):

   

   

  Bēgšana no Šaušenkas


  Visai iepriekšparedzams, īpaši, ja izvēlēts šāds nosaukums. Apzināts potenciālu konfliktu nogludinājums, tie tiek ļoti apdomīgi regulēti, neļaujot īpaši līdzpārdzīvot. Uz dramatiska vēstījuma fona, izveidota piedzīvojumu filma, kas mazina tā potenciālo vērtību. Vēstījums tadejādi kļūst neskaidrs – kaut teorētiski par nepakļaušanos sistēmai, vadošā rakstura motivācijas aktivizējas vairāk ārēju norišu iespaidā: kaut konsekventi sagatavota bēgšana, tomēr to izraisa no varoņa neatkarīga situācija.

   

  raksturi -  4  

  sižets – 4  

  tēma/stils – 4   

  vēstījums – 3,5  

   

   

   

  Svingeri

   

  Kaut raksturi apzinīgi veidoti, tomēr tālākā stāstījumā tos rīcību vairs nevada viņu pašu sapņi un vēlmes, bet gan uzspiesti sižeta pagriezieni, kas bijuši autoriem nepieciešami, kāda joka vai pikantuma atrādīšanas dēļ. Raksturi tādēļ kļūst mazticami, pārplūst tipāžos. Ļoti mulsina pilnīgi no cita plaukta izvilktais stāsts par geju un meiteni, kura meklē vīriešus – sākotnējais filmas uzstādījums rosina domāt, ka abi stāsti būs vienoti, tomēr saņemam vilšanos. Sajūta, ka atsevišķais stāsts nepieciešams tikai noteiktas metrāžas sasniegšanai.  Filmas popularitāte balstīta mazāk dramaturģiskās likumsakarībās, vairāk smieklīgu atrakciju montāžā, kur noteicošais ir gaume. Ja tā atbilst filmas veidotāju uzstādījumam, tad pat klaji neloģiskas lietas var netikt ievērotas (piemēram, koriģējošā apakšveļa svingeru tusiņā, u.c.).

  raksturi -  2,5  

  sižets – 2  

  tēma/stils – 2   

  vēstījums – 2  

  *) Tiek vērtētas tikai dramaturģijas kvalitātes, vērtējums vidējais no klātesošo viedokļiem, piecu siržu skalā. Komentāri – sarunas tēzes.