DARBNĪCĀS VĒRTĒ 50!

 • Dramaturģijas darbnīcās vērtē* (23.02.18.)

   

   

   

  Kriminālās ekselences fonds

  Kolorīts, saistošs, svaigs un asprātīgs filmas stils. Tomēr scenārista darbs un acs izteikti pietrūkst. Veidojot galveno varoņu raksturus precīzākus, stāsts iegūtu dziļumu un grodu vēstījumu, ko tagad ir diezgan grūti noteikt. Galvenajam varonim nav augstas likmes, kādēļ sekošana sāk palikt garlaicīga, tai grūti rast pamatojumu. Filmas nosaukums īsti neatbilst saturam, jo Kriminālās ekselences fonds vien pāris reizes pieminēts un nav pat līdz galam skaidrs, kas ar to domāts, kāpēc tas vajadzīgs. Tas šķiet vien stilīga, bet ne visai kopējā stāstā noderīga detaļa. Stilam upurēts stāstījums, kas sniegtu filmai patiesu eleganci.

  raksturi -  3  

  sižets – 3  

  tēma/stils – 4,5   

  vēstījums – 3,5  

   

   

   

  Vectēvs, kas bīstamāks par datoru

  Filma veidota uz autoru priekšstatiem par šodienas bērnu realitāti. Viens neloģisks notikums seko otram. Piemēram, “galvenais ļaundaris” pats bez tam nepieciešamās motivācijas atklāj savu negodīgo rīcību u. c. Vectēva raksturs arī nekonsekvents un neizprotams, to vada tikai autoru idejiskais uzstādījums, kam pakārtots viss stāstījums. Didaktiski patriotiskie iespraudumi rada sajūtu, ka filma paredzēta pašu filmas veidotāju paaudzei, ne 2018. gada bērniem un to vecākiem.

  raksturi -  1,5  

  sižets – 1,5  

  tēma/stils – 1   

  vēstījums – 1  

   

   

   

  Džumandži – 2

  Izcils piemērs dramaturģijas rīku efektīvai piemērošanai – raksturu iesprostošana citās ķermeņu čaulās, teicami uzrāda raksturu izveides spēku, kas šajā gadījumā rada teicamu komisku sižeta pamatni, kurai vēl turklāt uzpotēti piedzīvojumu un pieaugšanas žanri. Iespējams, kādu var kaitināt autoru iecere lauzt stereotipus ar stereotipiem, tomēr filmas tiešajai auditorijai tas attaisnojas.

  raksturi -  4  

  sižets – 4  

  tēma/stils – 4   

  vēstījums – 4  

   

   

   

  Okupētie (seriāls)

  Teicams gan tēmas, gan sižeta uzstādījums jau pirmajā sērijā. Grodi, perspektīvi raksturi. Veiksmīgi vienuviet saslēgta pasaules politika ar indivīda privātajām izvēlēm. Scenārija veiksmes ķīla – drosme vēlēties izstāstīt stāstu, kas uztrauc pašus autorus. Dažkārt traucē pārlieku tiešās sagadīšanās, kas varētu būt viegli pārvēršamas likumsakarībās.

  raksturi -  4  

  sižets – 4,5  

  tēma/stils – 4   

  vēstījums – pēc pirmajām 2. sērijām nav nosakāms

  *) Tiek vērtētas tikai dramaturģijas kvalitātes, vērtējums vidējais no klātesošo viedokļiem, piecu siržu skalā. Komentāri – sarunas tēzes.