DARBNĪCĀS VĒRTĒ 51

 • Dramaturģijas darbnīcās vērtē* (04.04.18.)

   

   

   

   

  Defendor


  Filmas stāsts par vienkāršu puisi, kurš cenšas rīkoties kā supervaronis. Iecere visumā laba, kaut jau vairākkārt izmantota. Šķiet, ka būtiskākais trūkums ir tas, ka pats filmas galvenais varonis filmas laikā nemainās, un tas sižetu padara paredzamu. Turklāt filmas laikā netop skaidrs arī tas, vai galvenais varonis ir naivs, vai tomēr viņam ir kāda garīga slimība. Ja viņa reakciju vienveidīgums ir saistīts ar slimību, tad, iespējams, lielāks uzsvars bija jāliek tieši uz otrā plāna varoņiem un izmaiņām viņu dzīvē. Ja ne, tad daudzveidīgākas reakcijas būtu jāsagaida tieši no galvenā varoņa.

  raksturi –  3,5  

  sižets – 3,5  

  tēma/stils – 4   

  vēstījums – 4   

   

   

   

  The Shape of Water


  Filma pamatā ir ieturēta pasakas žanrā un līdz sīkumiem smalki izstrādātā retro stilistikā. Turklāt arī filmas galveno varoņu raksturi un sižets veidoti precīzi. Galvenā filmas varone nerunā, un caur šādu varoni ir visai grūti izstāstīt filmas stāstu. Tieši tāpēc jo īpaši jāuzteic meistarīgie dialogi, kas atklāj gan nepieciešamo informāciju (lai saprastu sižetu), gan palīdz saprast arī mēmo varoni. Tomēr iespējams, ka skatītājiem, kas jau skatījuši daudzas filmas ar līdzīgu sižetu par skaistuli un “briesmoni”, filma var šķist pārāk paredzama.

  raksturi –  4  

  sižets – 4,5  

  tēma/stils – 4   

  vēstījums – 4   

   

   

   

  Molly’s Game


  Filma par sabiedrības spiedienu un ietekmi uz indivīda dzīvi. Galvenā varone Mollija sirdī lolo sapni, kas absolūti nesaskan ar to, kā viņa dzīvo vai precīzāk – nemaz nedzīvo. Viņas ienesīgais pokera bizness ir pārņēmis visu viņas ikdienu, un personīgās dzīves viņai nemaz nav bijis. Mollijas raksturs veidots ļoti precīzi un pamatoti – viņa kā stingri audzināta un trenēta bijusī sportiste nekad nepadodas, pat, ja jāsasniedz ne savs, bet sabiedrības uzspiestais mērķis. Mollija ir arī izcili gudra, un var rasties jautājums, kāpēc atsevišķās situācijās viņa tik muļķīgi “iekrīt”. Tas, savukārt, skaidrojams ar to, ka Mollija ļoti grib būt arī cilvēcīga, un tieši tas filmu padara jo īpaši interesantu. Tā kļūtu daudz paredzamāka,  ja Mollija tiktu parādīta tikai kā aukstasinīga aprēķinātāja.

  raksturi –  4  

  sižets – 4,5  

  tēma/stils – 4,5   

  vēstījums – 5   

   

   

  The Death of Stalin


  Filma šķiet kā vēstures notikumu 1:1 ilustrācija, un nav skaidrs, kāda ir tās pievienotā vērtība vai vēstījums. Šķiet, mēģināts “stilīgā”  un “humoristiskā” veidā runāt par diktatora Staļina nāves brīdi.  Visai grūti nojaust tās potenciālo auditoriju – Rietumu sabiedrībai pārlieku nopietni, sarežģīti, zinātājiem pliekani. Filmai tikai ar stilu vien nepietiek, pietrūkst jēgpilna satura, vēstījuma.

  raksturi –  1  

  sižets – 1,5  

  tēma/stils – 3   

  vēstījums – nav nolasāms, bez vērtējuma

  *) Tiek vērtētas tikai dramaturģijas kvalitātes, vērtējums vidējais no klātesošo viedokļiem, piecu siržu skalā. Komentāri – sarunas tēzes.