DARBNĪCĀS VĒRTĒ 56

 • Dramaturģijas darbnīcās vērtē* (27.12.18.)

   

   

   

   

  Vasara/Leto
  Filmas komandai izdevies uzburt unikālu pasauli – sapludinot padomju laika kultūrai, sadzīvei un komunistiskajai iekārtai raksturīgos elementus ar Rietumu vēsmām, pēc kurām padomju alternatīvākie jaunieši tik ļoti alka – kopējot tās mūzikā, apģērbā, izturēšanās veidā u.c. Tomēr izrādījās, ka izteiksmīgāka un saistošāka par visām Rietumu (mūzikas) kopijām ir pašu oriģinālbalss – Viktors Cojs. Lai gan filmas sižeta centrā ir ārkārtīgi bieži izmantotais mīlas trijstūris, tas izspēlēts niansēti, neparasti un svaigi, atklājot filmas galveno vēstījumu – radošs cilvēks, personība ir pasaules galvenā vērtība jebkurā laikā un vietā. Izcili filmā ievīta mūzikas klipu stilistika, kas ir viens no spēcīgākajiem pasaules uztveres ilustrācijas un visas filmas atmosfēras elementiem.
  raksturi -  4,5  

  sižets – 5  

  tēma/stils – 5   

  vēstījums – 5  

   

   

   

   

   

   

  Zvaigzne ir dzimusi/A Star Is Born
  Filmas panākumu atslēgas ir popmūzikas zvaigzne Lēdija Gāga un slavenais aktieris Bredlijs Kūpers, diemžēl pašai filmai izteikti pietrūkst citu aizraujošu un orģinālu elementu. Piemēram, interesantu, pilnīgu raksturu, sižeta un spraigu konfliktu abu galveno varoņu starpā. Tiklīdz sarežģījumi rodas – tā žigli vien un viegli tiek nogludināti. Alkoholisma mocītais Bredlija Kūpera atveidotais varonis ir tik korekts, ka līdz sirds dziļumiem vienmēr jūtas vainīgs par visām mīļotajām nodarītajām pārestībām, jo tas ir pareizi, nevis rakstura motivēti. Savukārt viņa mīļotā vienmēr ir piedodoša un saprotoša, jo viņai ir pilnīgi skaidrs, ka nav vainīgs viņas vīrs, bet alkohola atkarība – slimība. Raksturi palikuši tipāžu līmenī.
  raksturi -  1,5  

  sižets – 1,5  

  tēma/stils – 1   

  vēstījums – 1  

   


   

   

   

  Aukstais karš
  Filma gleznaini un vizuāli skaisti izved ceļojumā cauri vairākām padomju un Eiropas valstīm. Stāsts par pāri, ko šķir 20. gadsimtā valdošās krasi atšķirīgās valsts iekārtas, varētu izvērsties gana aizraujošs, aizkustinošs un spraigs. Tomēr filmā tas nešķiet organisks – it īpaši tamdēļ, ka galvenajam varonim – mūziķim – pietrūkst motivācijas un sapņu, kas virzītu viņa rīcību. Konflikti galveno varoņu starpā šķiet visai mākslīgi un vairāk izskatās pēc nepamatotām kaprīzēm. Filmā skaidri jūtama filmas veidotāju vēlme stāstu un varoņus, šoreiz visai mehāniski, vest noteiktā virzienā, kas pakārtots idejai par autoritāras valsts režīma pilsoņu bezizeju – tam pakārtotais sižets dažbrīd tādēļ neloģisks, ticams vairāk ar prātu.

  raksturi -  2,5  

  sižets – 2,5  

  tēma/stils – 3   

  vēstījums – 1,5  

   

   

  Ar putām uz lūpām.

  Filmas pamatā stāsts, kurā tās galveno varoni saēd greizsirdība – tās vizuālais tēls iekodēts viņa paša audzinātajos suņos. Kaut ieceres realizācija ir ļoti profesionāla, scenārijs pakārtots efektīgajai suņu un to saimnieku sadzīvei, neradot pārliecinošu stāstījumu. Īpaši mulsinošs ir uzstādījums, kurā galvenajam varonim ir reāls pamats turēt savu sievu aizdomās, kas noārda ieceri par greizsirdību, kura sagrauj cilvēku, ja ir nepamatota – tādējādi vēstījums kļūst neskaidrs. Šī iemesla dēļ arī raksturi paliek tipāžu līmenī, tos nespēj atdzīvināt pat  teicama aktieru spēle – cilvēki bez sapņiem nerada līdzpārdzīvojumu. Nikni suņi ne tik.

  raksturi -  2  

  sižets – 2  

  tēma/stils – 4   

  vēstījums – 1  

  *) Tiek vērtētas tikai dramaturģijas kvalitātes, vērtējums vidējais no klātesošo viedokļiem, piecu siržu skalā. Komentāri – sarunas tēzes.